top of page
Vyhledat

História Medzinárodného dňa žien

  • redakcnygls
  • 14. 3. 2022
  • Minut čtení: 2

Iste viete, že v utorok 8.3.mali ženy na celom svete sviatok, no čo možno neviete, je, ako MDŽ vznikol a prečo sa oslavuje 8. marca. Práve o týchto informáciách sa dozviete v našom článku.


MDŽ je medzinárodný sviatok, ktorého cieľom je získať rovnoprávnosť a upozorniť na úspechy žien.

Dňa 8.3.1908 sa na protest v New Yorku zhromaždilo 40 000 krajčírok. Bojovali proti dlhému pracovnému času, nízkemu platu, ale aj zlým pracovným podmienkam.


Americká socialistická strana vyhlásila 28.2.1909 štátny sviatok s názvom Národný deň žien. Ten sa každoročne oslavoval poslednú februárovú nedeľu až do roku 1913. Najväčšiu zásluhu na jeho vzniku mala Theresa Malkiel.


V roku 1910 sa v Kodani konala medzinárodná konferencia. Vystúpila na nej Clara Zetkin, ktorá podala návrh na oslavu práv žien. Následne bola jej požiadavka schválená, a tak oficiálne vznikol MDŽ.


V roku 1911 sa 19.3. MDŽ prvýkrát oslávil v 4 štátoch a to: v Dánsku, Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Pár týždňov na to v New Yorku vypukol požiar, ktorý si vyžiadal okolo 140 ženských životov. Táto nehoda sa stala ukážkou pracovných podmienok žien a mala ohlas na celom svete.


Na konci prvej svetovej vojny poslednú februárovú nedeľu zažili svoj prvý MDŽ aj ruské ženy. V juliánskom kalendári, ktorý sa v Rusku používal, to bolo 23.2., v gregoriánskom kalendári to bolo 8.3. Tento dátum sa odvtedy spája so sviatkom žien.

Začiatkom nového tisícročia sa prestal oslavovať MDŽ vo väčšine štátov. Situácia však vôbec nebola vyriešená. Ženy stále neboli rovnoprávne a feminizmus ešte nebol populárny. Preto vznikla platforma internationalwomensday.com, ktorá mala znova dostať do povedomia tento “zabudnutý” sviatok. Táto stránka existuje dodnes.


100. výročie osláv MDŽ vyšlo na rok 2011. Vtedy sa v Londýne konal pochod. Mal povzbudiť ľudí k tomu, aby finančne prispeli organizácii s názvom “Women for women” a iným charitám spojenými s týmto sviatkom. V USA vtedajší prezident Barack Obama vyhlásil marec za “mesiac histórie žien” a vyzval Američanov, aby si pripomenuli mimoriadne úspechy žien.


A ako sme na tom dnes? Je možné spozorovať podstatné zmeny v správaní spoločnosti k ženám, rovnosti pohlaví, ale aj v iných oblastiach. Napríklad feminizmus je čím ďalej tým populárnejší, najmä u mladej generácii. Aj keď je to už teraz skvelé, dúfajme, že to bude v budúcnosti ešte lepšie.


Johanka Nagyová

 
 
 

Comments


  • White Instagram Icon
  • logo_edupage2
  • Facebook
  • YouTube

© Gymnázium Leonarda Stöckela 2022

bottom of page